FAQ

Pytania i Odpowiedzi

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane
pytania dotyczące wkładki IUB ™ Ballerine ®.
Więcej informacji możesz znaleźć w ulotce informacyjnej przeznaczonej dla pacjentki.

Jak działa wkładka IUB™ Ballerine® ?

Bezpośrednio po założeniu do jamy macicy, wkładka IUB™ Ballerine® zaczyna uwalniać niewielkie ilości miedzi, zapewniając stały efekt antykoncepcyjny przez okres nawet 5 lat. Wkładka IUB świetnie dopasowuje się do macicy bo jest przestrzenna, trójwymiarowa jak jama macicy, otwarta na wszystkie strony i jony miedzi z ruchomych koralików wydzielane są w każdym kierunku.

Mechanizm działania wkładki IUB™ Ballerine® jest podobny do innych standardowych wkładek domacicznych zawierających miedź.

Główny efekt działania zawierających miedź wkładek domacicznych polega na upośledzeniu ruchomości plemników i zapobieganiu zapłodnieniu komórki jajowej, a także ewentualnie implantacji zarodka.

Jaka jest skuteczność wkładki ?

Skuteczność antykoncepcyjna wkładki IUB™ Ballerine® wynosi ponad 99%*.

Czy założenie wkładki jest bolesne ?

Przeważająca  większość pacjentek odczucia bólowe oceniła jako niskie do średnich lub bez bólu.

Mimo, że aplikator wkładki jest  najmniejszy z dostępnych to w przypadku niektórych kobiet zabieg zakładania wkładki IUB™ Ballerine® może jednak okazać się bolesny, zwłaszcza jeżeli kanał szyjki macicy jest bardzo wąski. Może Pani zawsze poprosić lekarza wykonującego zabieg o zastosowanie leku znieczulającego miejscowo lub o zapobiegawcze podanie leków przeciwbólowych.

Bezpośrednio po założeniu mogą pojawić się skurcze lub krwawienie podobne do miesiączki. U niektórych kobiet przez kilka minut po założeniu wkładki może pojawić się osłabienie, nudności lub zawroty głowy. Nie ma jednak powodów do niepokoju – macica potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowej sytuacji. Ból zazwyczaj szybko ustępuje. Jeżeli jednak ból się utrzymuje, należy skonsultować się z lekarzem.

Kiedy i jak zakłada się IUB™ Ballerine® ?

Niehormonalną wkładkę IUB™ Ballerine® zakłada się d o macicy. Zabieg ten przeprowadza lekarz podczas wizyty ambulatoryjnej po wcześniejszej indywidualnej konsultacji. Lekarz przeprowadza badanie w celu określenia pozycji Pani macicy. Po dokonaniu pomiarów, lekarz ostrożnie wprowadza wkładkę IUB™ Ballerine® korzystając przy tym z cienkiego aplikatora.

Po usunięciu aplikatora wkładka IUB™ Ballerine® pozostaje w macicy, gdzie sama znajduje sobie idealne położenie. Wkładka zaczyna działać niezwłocznie po założeniu. Prawidłowe położenie

wkładki IUB™ Ballerine® można potwierdzić w badaniu ultrasonograficznym. Od wkładki odchodzą dwie nitki, których wolny koniec znajduje się w pochwie. Nitki te można skrócić w celu zmniejszenia dyskomfortu.

Najlepszym momentem do założenia wkładki są ostatnie dni miesiączki, gdy ujście szyjki macicy jest bardziej otwarte, a prawdopodobieństwo ciąży niskie.

Aby zapewnić właściwe umiejscowienie wkładki IUB zaleca się, by unikać odbywania stosunków seksualnych, jak również używania tamponów bądź kubków menstruacyjnych przez okres do 5 dni po założeniu wkładki.

Badanie kontrolne należy przeprowadzić po czterech do dwunastu tygodni od założenia wkładki. Następnie zaleca się przeprowadzenie kontroli lekarskich w odstępach rocznych.

Wkładkę IUB™ Ballerine® należy usunąć po pięciu latach. Kolejną wkładkę IUB™ Ballerine® można założyć jeszcze podczas tej samej wizyty.

Czy wkładka jest wyczuwalna podczas stosunku ?

Zarówno Pani jaki i partner nie będzie odczuwać obecności prawidłowo założonej wkładki IUB™ Ballerine® podczas stosunku seksualnego. Jeżeli jednak Pani, albo Pani partner będzie odczuwać obecność nitek przytwierdzonych do wkładki, lekarz może je z powodzeniem skrócić.

Czy mogę używać tamponów lub kubka menstruacyjnego ?

IUB™ Ballerine®  można bez problemu stosować razem z kapturkami menstruacyjnymi lub tamponami . Należy o tym jednak poinformować lekarza, aby rozważył, czy nie należy skrócić nitek IUB™ Ballerine® aby przeciwdziałać przypadkowemu wyciągnięciu. W przypadku zarówno wymiany tamponów jak i kapturków powinno się je wyjmować  z dużą delikatnością i wyczuciem aby nie pociągnąć nitek  IUB™ Ballerine®

Czy wkładka może być stosowana jako antykoncepcja awaryjna ?

Miedziane wkładki są uważane za efektywne w awaryjnej antykoncepcji jednak IUB™ Ballerine® nie była specjalnie  testowana pod kątem takiego wskazania.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić ?

Tak jak w przypadku innych wkładek niehormonalnych po założeniu IUB menstruacje mogą stać się dłuższe i bardziej obfite, a w okresach pomiędzy nimi może pojawić się plamienie – przy czym większość tych objawów ulegnie zmniejszeniu w ciągu 1–3 miesięcy. Kiedy macica przyzwyczajona jest już do wkładki, objawy te zdarzają się znacznie rzadziej. Bardzo rzadko umieszczenie wkładki w macicy może spowodować krótkie omdlenie – podobne do tego, które zdarza się podczas pobierania krwi – bez żadnych poważnych komplikacji.

Aplikacja wszystkich wkładek wewnątrzmacicznych może wiązać się z ryzykiem przebicia ściany macicy [perforacją] podczas zakładania. Zdarza się to bardzo rzadko a w przypadku wkładki IUB ryzyko jest 2 razy niższe niż w przypadku standardowych wkładek .Jeśli jednak perforacja się wydarzy – może być konieczna operacja, a wkładka IUB musi zostać wyjęta. Jeśli ściana Twojej macicy ulegnie perforacji, nie będziesz chroniona przed ciążą.

Tak jak w przypadku innych wkładek również wkładka IUB może zostać całkowicie wydalona przez macicę. Nazywa się to ekspulsją i zdarza się rzadko. Należy liczyć się jednak z tym, że prawdopodobieństwo wydalenia wkładek może być częstsze  u kobiet bardzo młodych, które jeszcze nigdy nie rodziły, niż u kobiet, które już rodziły, u kobiet z ciężkimi i obfitymi menstruacjami oraz u kobiet, które poroniły. Macica takiej kobiety może być bardziej reaktywna, kurczliwa i chcieć wydalić wkładkę jako obce ciało.  Jeśli nitki wkładki wyczuwalne są poza pochwą, powinnaś udać się do swojego ginekologa na badanie kontrolne.

Jeśli masz jakieś pytania związane z działaniami niepożądanymi występującymi podczas stosowania wkładek wewnątrzmacicznych, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

W jakich przypadkach nie można założyć wkładki IUB™ Ballerine® ?

Nie powinnaś używać IUB™ Ballerine® jeśli:

  • możesz być w ciąży,
  • masz macicę o nietypowym kształcie,
  • cierpisz na chorobę miednicy zwaną zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) lub Twoje zachowania powodują, że jesteś w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia zapalenia narządów miednicy mniejszej (np. częsta zmiana partnerów seksualnych),
  • miałaś infekcję pociążową lub poaborcyjną infekcję macicy w okresie ostatnich 3 miesięcy
  • masz raka macicy bądź szyjki macicy,
  • masz niewyjaśnione krwawienia z pochwy,
  • masz infekcję szyjki macicy,
  • masz chorobę Wilsona (choroba polegająca na zaburzeniach metabolizmu miedzi)
  • masz alergię na jakikolwiek składnik użyty do produkcji IUB,
  • masz już założoną spiralę wewnątrzmaciczną.

W celu uzyskania dodatkowych informacji przeczytaj ulotkę dla pacjenta.

Czy wkładka chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową ?

Nie, wkładka nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS), ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli często zmieniasz partnerów, zalecane jest używanie prezerwatyw.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem ?

Skontaktuj się ze swoim lekarzem jeśli:

  • myślisz, że jesteś w ciąży,
  • masz dolegliwości bólowe w okolicy miednicy,
  • Ty lub Twój partner odczuwa ból podczas stosunków seksualnych,
  • pojawiły się nietypowe upławy, stan zapalny, rany bądź opryszczka narządów płciowych,
  • z niewyjaśnionych przyczyn masz gorączkę,
  • możesz być narażona na choroby przenoszone drogą płciową (weneryczne),
  • nie możesz wyczuć nitek wkładki IUB bądź też czujesz, że nitki IUB są o wiele za długie,
  • wyczuwasz jakąkolwiek inną część wkładki IUB poza nitkami,
  • stałaś się bądź Twój partner stał się nosicielem wirusa HIV,
  • pojawiły się przedłużone bądź intensywne krwawienia z pochwy,
  • w spodziewanym terminie nie pojawiła się miesiączka.